Освітлення є важливою складовою будь-якого приміщення, впливаючи на його атмосферу, функціональність та естетику. Вимикачі світла є невіддільною частиною системи освітлення, забезпечуючи зручність і ефективність керування. У цій статті ми розглянемо різні типи вимикачів світла та їхні особливості. Команда Atmolight сподівається, що ця інформація буде корисною під час вибору правильних вимикачів для вашого інтер’єру.
Вимикачі світла та їх призначення
Вимикач світла – це прилад, що забезпечує замикання і розмикання контактної електромережі. Традиційно розміщується на стіні й забезпечує вмикання / вимикання світла, вентилятора, кондиціонера, витяжки та іншої вбудованої техніки та обладнання.
Про вибір вимикачів світла та розеток слід задуматися на самому початку ремонту.
- В кожному приміщенні вимикачі, розетки та інша електрофурнітура на видимих поверхнях мають бути одного виробника й однієї серії. Вимикачі й розетки різного дизайну, що знаходяться поряд, зіпсують враження про інтер’єр вцілому. В різних кімнатах одного приміщення можна використовувати різні серії. Щоб зекономити, на невидимих поверхнях, наприклад за шафами чи тумбочками, можна встановлювати простіші за оздобленням моделі.
- Переконайтесь, що в обраній вами серії є всі необхідні вам елементи – вимикачі, розетки, розетки вологозахищені, розетки з кришкою, USB-розетки … Вся електрофурнітура має бути з одної серії, або принаймні в єдиному стилі.
- Якщо є можливість намагайтесь обирати електрофурнітуру перевірених європейських виробників. За стандартами ЕС вимикач має зберегти функціональність після 40 000 циклів вмикання / вимикання.
- Краще обирати електрофурнітуру з самозатисним типом підключення проводу до внутрішніх елементів вимикача або розетки. В цьому випадку провід просто вставляється в самозатисний контакт. Таке підключення є більш сучасним і прогресивним. На відміну від традиційного гвинтового способу, тут неможливо перетягнути або недотягнути гвинт, що погіршить надійність контактів. Крім того, не виникає потреби у періодичному підтягуванні гвинтів на контактах.
- Дизайн вимикачів підбирається відповідно до дизайну приміщення. Саме тому сучасні виробники пропонують безліч найрізноманітніших варіантів. Контур приладу може бути прямокутний чи круглий, з гострими кутами чи з округлими. Матеріалом клавіш і рамки може бути білий чи кольоровий пластик, метал з різною фактурою поверхні, дерево цінних порід, різноманітна кераміка та штучний камінь, скло. Клавіші та рамки можуть бути одного кольору та фактури, або різного. Популярності набувають безрамочні моделі вимикачів.
- При фінальному виборі вимикача в салоні слід взяти з собою зразки поверхні стін, на яких він буде встановлений – відрізок шпалери, пофарбований гіпсокартон, кахлю … Приклавши зразок до вимикача, ви зрозумієте чи підходить він за кольором та фактурою поверхні. Корисним також буде взяти зображення вашого інтер’єру – для правильного вибору стилю електрофурнітури.
- Для стін з декоративною штукатуркою та рельєфними шпалерами слід обирати електрофурнітуру з безконтактною рамкою яка трохи піднята над стіною. Якщо встановити вимикач чи розетку з контактною рамкою, будуть виразно помітні нерівні щілини між рамкою та стіною.
Основні види вимикачів світла
Накладні та вбудовані вимикачі. Якщо електропроводка в приміщенні вбудована, тобто розміщена в товщі стін, то й корпус вимикача монтується в заглибленні стіни, назовні виводиться лише декоративна рамка та клавіші. При використанні відкритої проводки встановлюються вимикачі накладні. Вони мають захищений корпус, що монтується поверх стін.
В більшості житлових приміщень використовується вбудований монтаж проводки, розеток, вимикачів. Це оптимальний варіант з точки зору зовнішнього вигляду та безпеки. Накладний монтаж використовується в нежитлових приміщеннях, де простота монтажу і низька ціна важливіші за зовнішній вигляд. Відкриту проводку та накладний монтаж вимикачів і розеток також використовують при оформленні приміщень в ретро стилі, або коли розміщення проводки в товщі стін недоречне з точки розу пожежної безпеки (в повністю дерев’яних стінах).
Вимикачі для сухих приміщень та пило-волого захищені вимикачі. В більшості житлових приміщень встановлюються звичайні вимикачі без посиленого захисту від пилу та вологи (IP20). У ванній кімнаті, саунах, на вулиці та на виробництві необхідно використовувати вимикачі із захистом по стандарту IP44 і вище. Основною конструктивною особливістю таких вимикачів є мембрана що встановлюється між клавішами та внутрішньою частиною приладу.
Вимикачі на одну, дві, три й більше клавіш. Кожна клавіша здатна вмикати / вимикати один прилад, або групу світильників. Якщо дозволяє простір, дизайн та кошторис ремонту, краще встановити групу окремих одноклавішних вимикачів об’єднаних однією декоративною рамкою. В такому разі помилкових натискань буде менше.
Додаткові типи вимикачів світла
Крім основної функції (увімкнення / вимкнення приладу) окремі типи вимикачів можуть виконувати додаткові функції.
- Підсвітка. Вимикачі можуть мати LED підсвітку клавіші. В темному приміщенні такий вимикач легше знайти і правильно увімкнути. Зустрічається два основних типу підсвітки клавіш. Перший тип - контур клавіш підсвічується завжди, що практично для пошуку вимикача в темному приміщенні. Другий тип – підсвічується увімкнена клавіша, що полегшує визначення потрібної клавіші, якщо поряд знаходяться кілька вимикачів, або вимикач має кілька клавіш. Краще не ставити вимикачі з постійною підсвіткою у спальній кімнаті, оскільки навіть слабкий діод вночі буде помітним, може дратувати й заважати природному сну. Застарілі моделі LED ламп можуть конфліктувати з вимикачами обладнаними функцією підсвітки – такі лампи можуть давати періодичні короткочасні спалахи.
- Антивандальні вимикачі. В громадських місцях вимикачі можуть зазнавати надмірних навантажень, тому їх виготовляють з металу та полімерів підвищеної міцності.
- Таймер. Вимикач може містити таймер, що запрограмований вимкнутися через кілька хвилин після включення. Це зручно наприклад, при управлінні витяжним вентилятором в душі чи управлінні освітленням в туалеті, яке забувають вимкнути. Така функція не лише спрощує управління електроприладами, а й забезпечує економію електроенергії. За визначені 3-4 хвилини душова кабіна повністю провентилюється і вентилятор буде автоматично вимкнено. Вам не доведеться чекати весь цей час під кабінкою, щоб вчасно вимкнути вентилятор. Вам не доведеться згадувати, що ваш вентилятор в кабіні працює вже пів доби 😊 Вимикач спрацює автоматично.
- Димер. У вимикач може бути вбудований прилад, що плавно регулює яскравість світіння лампочок. З димером можна використовувати лише спеціалізовані лампочки. Стандарті LED лампочки не можуть плавно регулювати свою яскравість. Димер може бути механічним з поворотним коліщатком, або сенсорним. Сенсорні димери вмикаються коротким дотиком до панелі, рівень яскравості регулюється тривалістю утримання. Завдяки димеру в приміщенні можна отримати освітлення різної яскравості. Від світла приглушеного затишного заспокійливого до яскравого інтенсивного робочого. Якщо є потреба забезпечити в приміщенні різні яскравості освітлення - необхідно створювати або кілька окремих груп освітлення, або використовувати якісний димер.
- Датчик руху. В ролі вимикача може виступати датчик руху, який буде включати прилад (наприклад освітлення) якщо в радіусі його дії виявлено рух. Такі вимикачі раціонально використовувати в коридорах, на сходах та в інших «прохідних» місцях. За типом сенсора, що використовується в приладі, виділяють інфрачервоні та ультразвукові датчики руху.
- Датчик звуку. У вимикач може буди вбудований мікрофон з підсилювачем та процесором. Такі моделі можна вмикати та вимикати сплеснувши в долоні. До недоліків таких вимикачів можна віднести ймовірність випадкових спрацьовувань у випадку випадкових сплесків.
- Сенсорні вимикачі світла. Купить для сучасного ремонту можна не лише моделі з традиційними клавішами, кнопками або поворотними механізмами, а й з сенсорною панеллю, що реагує на легкий дотик до її поверхні. Є безконтактні вимикачі світла - такі моделі не потребують навіть дотику – їх сенсорна панель реагує на рух за 3-10 см від неї. Щоб скористатися таким вимикачем, треб провести рукою в повітрі біля його панелі. Це буває зручно, наприклад на кухні, коли руки мокрі або забруднені. Вимикачі світла сенсорні традиційно мають додаткові функції.
- Пульт дистанційного управління. Деякими моделями вимикачів можна керувати не тільки з настінної панелі, а й з пульта дистанційного управління.
- Розумні вимикачі світла. Сучасні моделі можуть мати вбудований Wi-Fi модуль та процесор, завдяки якому вимикачем можна управляти зі смартфону або інтегрувати в систему розумного дому.
Слід зауважити, що сенсорні та розумні вимикачі часто конфліктують з нашими традиційними звичками. Ми звикли вмикати й вимикати наосліп, не задумуючись в автоматичному режимі, без особливої уваги до процесу. Якщо замість традиційних клавіш у вашій оселі з’явиться сенсорна розумна панель на якій треба відшукати потрібну кнопку, тримати на ній палець певний час, можливо підтвердити певну схему освітлення… ну ви зрозуміли … звички доведеться змінювати 😊
В даному тексті ми не будемо розглядати види автоматичних вимикачів, оскільки вони належати до окремого безпекового обладнання і розміщуються в спеціальних електрошафах. Дані прилади миттєво спрацьовують у випадку перевантаження електромережі. Таке трапляється, якщо потужність увімкнених в мережу електроприладів перевищила можливості самої мережі, або у випадку короткого замикання ліній «нуль» і «фаза». Функції й призначення звичайних вимикачів і автоматичних вимикачів абсолютно різні. Не зважаючи на схожість назв, це два окремі види електроприладів.
Незалежно від того, який тип вимикачів ви обрали для своєї оселі, ви може бути певні, що з ними надійно та комфортно будуть працювати світильники Atmolight.
Зокрема, наші багатолампові люстри можна під'єднати до вимикача, як на одну клавішу, так і розділивши лампочки на дві-три групи – тоді знадобиться дво або три клавішний вимикач. Звертаємо вашу увагу, що для підключення люстри на дві, три й більше клавіш, необхідна проводка до люстри на дві, три й більше фазових проводи, тому таке підключення треба планувати на етапі ремонту.
Висновок
З нашими люстрами можуть працювати димери, для цього треба підібрати лампочки сумісні з димером (вони позначаються написом dimmable).
Ми сподіваємося що цей текст допоможе вам обрати для вашої оселі оптимальні вимикачі. А на нашому сайті ви зможете комфортно та швидко обрати та придбати найкращі люстри, світильники та бра напряму від виробника Atmolight.