Світильники бра давно стали невід'ємною частиною добре організованого освітлення в наших оселях. Без них важко уявити сучасну квартиру чи будинок.

Далі ми розглянемо, як правильно обрати світильник на стіну для окремих кімнат та інтер'єрів. Для цього ми попередньо розглянемо, які види сучасних бра існують.

Види настінних світильників

Щоб не загубитися у величезному різноманітті сучасних світильників, їх доцільно класифікувати за основними критеріями.

  • За їх будовою, конструкцією

Настінні світильники мають дві основні будови – ріжкові та безріжкові. Рожкові бра, вони ж класичні, мають корпус і один або кілька ріжків, що відходять від нього, на кожному з яких знаходиться лампа з плафоном. Безріжкові настінні світильники не мають чітко виражених корпусів і ріжків, мають єдиний корпус, який може виконувати роль плафона.
Порада. Якщо інтер'єр вашого приміщення наближається до класичного стилю, вам варто підбирати ріжкові бра. Для сучасних інтер'єрів будуть доречніші безріжкові світильники бра.

  • За рухливістю плафона

Плафон бра може бути нерухомий (стаціонарний) і світити в одному напрямку, а може бути встановлений на рухомій "ніжці" кронштейні, завдяки чому напрямок світла можна змінювати.
Порада. Використовуйте настінні світильники з регульованим напрямом світла в місцях, де важливе якісне робоче освітлення. Наприклад, у зонах для читання, навчання, роботи, рукоділля. Бра зі стаціонарним плафоном використовуйте для загального та емоційного освітлення.

  • За особливостями вимикача

Тип вимикача визначає зручність використання бра.

- Настінний вимикач монтується безпосередньо у проводку всередині стіни. Виглядає як звичайний вимикач люстри. Найбільш зручний, практичний, естетичний, але потребує встановлення на етапі чорнового ремонту приміщень.

- Вимикач на дроті або корпусі бра дозволяє монтувати настінний світильник після завершення ремонтних робіт. Менш зручно. Не завжди естетично через видимий провід.

Рідше зустрічаються вимикачі-ланцюжки та безконтактні вимикачі, що реагують на рух чи дотик до корпусу.

Порада. По можливості плануйте місце розташування бра та його вимикача до основного ремонту, щоб усі дроти сховати у стіну. Якщо такої можливості немає, а бра потрібно встановити, використовуйте бра з підведенням електрики через зовнішній провід.

  • За наявністю додаткових функцій

Деякі моделі сучасних бра можуть бути оснащені пультами дистанційного керування, USB-портами, цифровими інформаційними дисплеями з годинником та термометром, безконтактними зарядками для гаджетів, регульованим режимом яскравості та багатьма іншими сучасними фічами.
Порада. Переплачуйте за бра з такими функціями тільки якщо вони дійсно зроблять ваше життя комфортнішим.

  • За формою плафона

Прості лаконічні геометричні фігури плафонів, прямокутник, куля, циліндр, піраміда, конус більш універсальні і легко впишуться в будь-який інтер'єр від класики до модерну. Будь-яке ускладнення форми або декору настінного світильника робить його більш спеціалізованим, що підходить під певний стиль інтер'єру.
Порада. Світильник на стіну з ліпниною та фігурними підвісками зі скла використовуйте в барокових та класичних інтер'єрах. Плафон у вигляді заводського світильника - відмінна риса настінних світильників в інтер'єрах лофт. Плафон із кольорового вітража – стиль Тіффані. Плафон із мотузок та вузлів – морський стиль…

Базові правила вибору бра для дому

До покупки настінного світильника визначте:
1. Яку з функцій освітлення він повинен виконувати.
2. Який потужності та колірної температури лампочки в ньому повинні використовуватися.

Бра може виконувати одну або кілька функцій освітлення:

  • Основне «об'ємне» освітлення зазвичай забезпечується стельовими світильниками, але цю ж функцію можуть виконати бра розміщені по периметру приміщення у верхній частині стінок.
    Порада. Використовуйте настінні бра зі світлопрозорими плафонами та яскраві лампочки нейтрального світла. Основна частина світла таких бра повинна бути спрямована на білу стелю.
  • Робоче освітлення необхідне для зон навчання, читання, роботи, рукоділля.
    Порада. Використовуйте бра із закритим плафоном, що регулюється, – так ви зможете спрямовувати світло на робочу поверхню і уникати попадання прямих променів світла в очі. Для роботи використовуйте світло холодного спектру, що бадьорить.
  • Акцентне освітлення дозволяє виділити світлом картину, скульптуру, фактуру стін та інші деталі інтер'єру.
    Порада. Використовуйте настінні світильники мінімалістичного дизайну. Вони, не привертаючи уваги до себе, висвітлять важливі елементи декору.
  • Атмосферне (емоційне) освітлення створює зони комфорту та спокійного настрою.
    Порада. Для цієї функції встановлюйте настінні бра зі світлопроникним плафоном на середньо-нижньому та нижньому рівні стін. Використовуйте лише тепле світло низької інтенсивності. Бажано використовувати димер. Таке освітлення імітує світло каміна та старовинних свічок.
  • Декоративне освітлення покликане створювати не так освітлення, як особливий сучасний декор приміщень. Декоративний ефект досягається двома шляхами. Або декоративним зовнішнім виглядом самого бра. Або декоративним світлом, яке створює малюнки на стіні.

Вибір настінного світильника для різних кімнат

Вітальня

Настінні світильники у вітальні найчастіше використовують для зонального освітлення. Окремі ділянки великої кімнати для різних завдань можна освітлювати по-різному.

Зону відпочинку з кріслами та диваном можна освітити за допомогою бра зі світлопроникними плафонами та теплим приглушеним світлом, яке створить розслаблюючу атмосферу та почуття затишку.

Зону читання можна обладнати бра із закритим плафоном, напрямок якого можна регулювати. Так яскраве світло, необхідне для читання, не заважатиме іншим членам сім'ї.

Настінні світильники бра у вітальні часто використовують як важливий елемент декору, який своїм зовнішнім виглядом розставляє важливі акценти у декоруванні приміщення.
Порада. Підбирайте бра виходячи з обраної стилістики вітальні. Зовнішній вигляд настінного світильника має поєднуватись з іншими елементами інтер'єру – меблями, декором, текстилем. В ідеалі бра мають бути виконані в одному стилі з люстрою.

Спальня

Традиційно поряд з ліжком встановлюють пару бра. Таке симетричне розміщення настінних світильників робить дизайн спальні більш естетичним та врівноваженим. Практичність забезпечується можливістю почитати перед сном, не заважаючи «другій половинці».

Пару бра також варто розмістити по обидва боки туалетного столика із дзеркалом для рівномірного освітлення обличчя.
Порада. Біля дзеркал використовуйте лампочки з високим Індексом Світлопередачі від 80 CRI та вище. Таке освітлення максимально природно передає кольори та дозволить уникнути помилок при макіяжі.

Кухня

Якщо обідня зона кухні знаходиться біля стіни, над нею можна встановити бра. Також настінні світильники встановлюються над робочою стільницею, якщо над нею немає шаф. Загальна вимога дотримуватись єдиної стилістики приміщення – бра не повинна виділятися із загального дизайну.
Порада. Не використовуйте на кухні бра зі складним декором, фактурою, текстильними елементами, тендітними деталями. Рано чи пізно настінний світильник потрібно буде чистити від слідів жиру, кіптяви, інших забруднень. Найпростіше доглядати за бра простої геометричної форми - куля, циліндра, конус. Прості в обслуговуванні плафони із металу, скла, міцного пластику.

Коридор та передпокій

У цих приміщеннях зазвичай мало місця, тому бра повинні бути практичні, компактні та лаконічні, щоб не заважати пересуванню. Настінні світильники встановлюють парою по бокам від дзеркала. Якщо коридор довгий, бра можна використовувати для загального освітлення та підсвічування стін.
Порада. Використовуйте у передпокої та коридорі бра простого дизайну. Уникайте химерності, тут немає можливості милуватися вишуканим дизайном.

Дитяча кімната

Настінні світильники бра в дитячій можуть виконувати різні функції. Бра, як нічники дають мінімальне приглушене світло. Для освітлення навчальних парт використовують настінні світильники з регульованим плафоном і холодним світлом. Декоративні бра у вигляді іграшок використовують у ігрових зонах та для прикраси приміщення.
Порада. Використовуйте тепле світло для всього освітлення в дитячій, крім навчальної зони. Холодне світло над навчальним столом бадьоритиме та інтенсифікуватиме розумову активність.
Порада. Бра має бути без гострих кутів, крихких та травмонебезпечних елементів.
Порада. Настінні світильники для дітей та підлітків, завдяки кольору та декору, часто спеціалізовані для хлопців та дівчат. Радьтеся з дитиною та враховуйте її смаки.

Висновок

Щоб настінний світильник максимально органічно вписався в дизайн приміщення, необхідно придбати усі освітлювальні прилади в одному стилі, в ідеалі варто брати світильники однієї колекції від одного виробника.

Біля натяжної стелі не можна використовувати світильники на стіну з галогенними лампочками, оскільки вони надмірно розігріваються і можуть пошкодити матеріал стелі. Доцільно використовувати LED лампочки, оскільки вони найбільш низькотемпературні.

У приміщеннях з низькою стелею можна відмовитися від підвісної люстри та використовувати бра загального світла по периметру. Світло від бра, спрямоване на білу стелю, створює ефект «розширення простору», візуально збільшує висоту приміщення.

Багато світильників на стіну не оснащені плафоном розсіювачем. У таких настінних світильниках лампа візуально відкрита. Для таких бра купуйте лампочки приємного дизайну, оскільки вони будуть важливою складовою вигляду світильника.

На завершення відзначимо, що при всій різноманітності настінних світильників, вибрати оптимальний не складно. Для цього вам потрібно прикласти трохи часу та уваги. Визначте основну функцію, яку має виконувати світильник. Потім, користуючись власним смаком, оберіть з доступних варіантів той світильник, який буде найбільш близький за стилем вашому приміщенню.

Настінні світильники і бра купити зручно в інтернет-магазині Atmolight. Тут представлений широкий вибір світильників сучасних дизайнів.Ви знайдете оптимальні моделі для ваших інтер’єрів. Вдалих покупок!