Ми живемо в світі електрообладнання. І хоча трендом сучасності є мобільні прилади-дівайси, нікуди не поділися стаціонарні холодильники, пралки, ігрові та професійні ПК, безліч інших побутових приладів. Для роботи всі вони потребують живлення від мережі змінного струму.

Електрична розетка – це роз’єм, що слугує для швидкого підключення і відключення приладів до електромережі за допомогою електричної вилки.

Ми регулярно оновлюємо свій парк електроприладів, а встановлення та заміна розеток зазвичай відбувається тільки під час ремонту, або оснащення зовсім нових приміщень.

Далі ми розглянемо основні види розеток для квартири і як обрати оптимальний для вас набір.

Типи розеток та вилок

В різних регіонах планети поширені понад 12 типів розеток та відповідних їх вилок, що відрізняються кількість, формою, розташуванням пінів. Види розеток та вилок поширені по історичному принципу. В Україні та ЕС поширені два типи розеток:

  • Тип C (EU Type C) - європейська розетка без заземлення. Два круглих піна.
  • Тип F (EU Type F) - європейська розетка із заземленням - два круглих піна, як і в тип C, додатково є контактні пластини для заземлення.

В старих забудовах зустрічаються радянські аналоги розетки Тип С з тоншими пінама. Такі розетки варто замінювати на нові оскільки Тип С і F евростандарту сумісний з вилками старих приладів з тонкими пінами. А радянські розетки не сумісні з сучасними приладами з товстими пінами.

Заземлення розеток

Вище ми вже розглянули види розеток із заземленням і без. Наявність правильно підключеної і заземленої розетки – суттєво знижує ризики травмування і смерті при враженні електрострумом. В критичній ситуації більша частина струму пройде через систему заземлення, що переходить в грунт. Чому ж люди іноді обирають розетки без заземлення? В старій забудові зустрічаються електромережі без заземлення (двожильні а не трижильні проводи). Якщо ви не можете замінити таку мережу зараз або в найближчій перспективі, то заземлення в розетці просто не функціонуватиме.

Види монтажу розеток

  • Прихований (вбудований) монтаж розеток використовується в більшості житловихприміщень, де проводка вбудовується в товщу стін. Такий варіант вважається оптимальним, оскільки забезпечує найбільшу безпеку і кращий зовнішній вигляд приміщень – ви не бачите зв'язок проводів і не можете їх випадково пошкодити.
  • Накладний монтаж розеток застосовується для декоративних цілей (ретро дизайн) разом з відкритим монтажем проводки. Або для монтажу проводки в дерев’яних, пожежонебезпечних стінах. Або в господарських, складських забудовах де зовнішній вигляд елементів проводки не має значення. Розетку накладного монтажу з відкритою проводкою встановлюють також у випадках коли нема можливості проводити значні ремонтні роботи і штробити стіни.

Вологозахищені розетки

Для житлових приміщень стандартом є ступінь захисту IP22. Для приміщень з ймовірністю потрапляння крапель (ванні кімнати та кухні) рекомендується IP44 і вище. На балкон, у веранду, альтанку де є ймовірність потрапляння води і бруду рекомендований ступінь захисту IP54 і вище. Технічно підвищений ступінь захисту забезпечується наявністю шторок на отворах для пінів, кришки, що закриває всю розетку, обов’язковою наявністю заземлення та більшою герметичністю конструкції. Важливо розуміти:
1. Жодну розетку не можна заливати водою, особливо коли до неї під’єднаний електроприлад. Вологозахищені розетки – захищені від випадкового потрапляння крапель та бруду і не розраховані на роботу наприклад під проливним дощем.
2. Ступінь захисту розетки (IP) вказується на упаковці. Тільки лабораторно можна перевірити реальність заявленого ступеня захисту. Тому у випадку придбання вологозахищених розеток треба звертатися до відомих брендів з перевіреною репутацієюта до їх дилерів, що б уникнути фантазійних IP та підробок порядних брендів.
3. Навіть найбільш вологозахищену розетку у ванній та кухні треба розміщувати максимально віддалено від джерел води – кранів, мийок, ванн… Саме тому у правильних фенів та машинок для стрижки дуже довгі проводи 😊

Розетки безпечні для дітей

Діти активно досліджують світ довкола себе, при цьому в них не одразу виникає розуміння небезпеки деяких речей в тому числі електроприладів. Забезпечити безпеку дитині можна встановлюючи спеціально розетки із захистом, або встановлюючи в звичайні розетки захисні вставки. Є три основні механізму захисту:
1. Наявні на отворах шторки відкриваються тільки коли на них нажимають одночасно, якщо нажимати на один отвір піна – шторка не відкриється.
2. Поворотна шторка відкриється і дасть доступ до отворів пінів, якщо її прокрутити проти годинникової стрілки.
3. Прості механічні заглушки можуть закривати доступ до розетки. Їх неможливо вийняти без значних зусиль, або за допомогою спеціального ключа.
Загальні поради:
Використовуйте обладнання тільки надійних виробників.
Дорослій дитині треба пояснити небезпеку електрики і прості правила взаємодії з електроприладами.
При зовсім малих дітях не варто оперувати з розетками. Діти повторюють дії дорослих – і якщо дитина бачитиме що батьки регулярно щось вставляють в розетку – вона теж докладе багато зусиль щоб вставити в розетку хоч щось.

Різновиди розеток за їх додатковими функціями

  • В розетку може буди вбудований вимикач – це зручно у випадку підключення приладу, який треба регулярно вимикати.
  • Розетки можуть мати вбудований таймер – виставлена на певний час розетка сама вимкне підключений прилад.
  • В саму розетку може бути вбудований модуль ПО та вайфай – такі розетки можуть бути інтегровані в систему «розумний дім».

Висновки


Ми рекомендуємо саме на етапі ремонту приділити максимум уваги плануванню і розміщенню розеток. На пізніших етапах проблему нехватки розеток в потрібному місці доведеться вирішувати подовжувачами, переносками, трійниками – всім тим що псує будь-який інтер’єр.
Якщо ви не професійний електрик – знайдіть професіонала який допоможе вам спланувати і встановити електропроводку.
Використовуйте електрофурнітуру перевірених брендів.
Коли прийде черга обирати освітлювальні прилади – ви зможете знайти їх в нашому інтернет-магазині Atmolight.